Joga un mēnešreizes

Vai Mēness dienās tomēr jāievēro mazliet citādāka prakse?
Joga māca, ka sievietes cikla veselība ir atkarīga no sievietes spējas atslābināties jeb atpūsties. Un patiesi – jau dabas dots ir menstruālais cikls, caur kuru regulāri attīrīt gan ķermeni, gan prātu. Kādai pirmās cikla dienas paies nemanot, bet citu mocīs galvassāpes, krampji, garastāvokļa svārstības u.c. Ja pirmajā gadījumā var šķist, ka praksi var saglabāt nemainīgu, tad otrajā var būt pilnīgi pretēji – grūti sevi pierunāt kaut vai atgulties uz paklājiņa. Pirms noskaidrojam, ko tad ar jogu menstruāciju laikā darīt, paskatīsimies, ko par to saka jogas raksti, humanoloģija un ajūrvēda.
Iezīmējas dažas lietas:
- Cikls caurvij mūsu dzīvi gadu ritējuma griezumā un iezīmē būtiskus attīstības posmus tīri fizioloģiski – liek pamatu pieaugšanai no meitenes par sievieti, tad topot par māti un vēlāk – menopauzes laikā, un ieejot “vieduma gados”
- Cikls ir lielā mērā saistīts ar psiholoģisko veselību – jaunas meitenes un vēlāk sievietes attieksme pret savu ķermeni var ietekmēt cikla ilgumu, norisi, sāpju esamību vai neesamību. Ēšanas traucējumi un atkarības (pat pārmēru cukura un kafijas lietošana) ilgtermiņā var atstāt negatīvas sekas uz ķermeni kopumā, tostarp cikla regulāciju.
- Un interesanti, ka pārmaiņas menstruālajā ciklā (pubertāte, grūtniecība, menopazue) bieži sakrīt ar dzīves cikliem (ko apskata humanoloģija) – garīgajām pieturvietām, kas iezīmē garīgo izaugsmi, attīstību, dzīves kvalitātes maiņu
- Ajūrvēda, savukārt, gana tieši izsakās par atpūtu un introspekciju – absolūtu ieklausīšanos sevī un sava ķermeņa valodā, intuīcijā, plūšanu pa apziņas straumi “Plūsti savā apziņā, lai kur tā tevi vestu. Pievērs uzmanību sava ķemeņa apziņai, atverot sevi jebkādai informācijai, ko tas vēlas komunicēt par savām vajadzībām vai izaicinājumiem” (Ajūrvēda sievietei, Robert Svoboda)
- No enerģētikas viedokļa, cikla sākums sievietes enerģētiskajā ķermenī var tikt salīdzināts ar pilnmēnesi – sieviete kļūst krietni jutīgāka (emocionālāka, vieglāk aizkaitināma, krasāk izjūt jebkuru disbalansu ķermenī (sveikas, galvassāpes, krampji!) – jebšu ķermenis runā – raida signālus par to, kur kas notiek
- Mēnešreizes ir viens no ķermeņa vējiem – izvadošā enerģija apāna. Apāna gan burtiskā, gan pārnestā nozīmē izvada visu lieko (atbrīvo, atņem, tāpēc nebrīnies, ja jūties nogurusi). Tā ir lejup vērsta enerģija un, ja to jebkāda iemesla dēļ nobloķē, tai nav citas izvēles, kā plūst atkal augšup. tas, savukārt, rada sāpes, diskomfortu un pat nopietnākas saslimšanas.
Gana pārliecinoši, lai cikla pirmās dienas patiesi sauktu par “īpašajām dienām”, vai ne? Un īpašas dienas prasa īpašu pieeju (kas nenozīmē pavisam atteikties no kustības – jogas). Reti kura no mums var atļauties paņemt 3 brīvas dienas smagākās asiņošanas pārdzīvošanai (Ajūrvēdā pat tiek minēta atturēšanās no ēst gatavošanas ), taču mazliet piebremzēt, vairāk atpūsties, klausīt intuīcijai un būt apzinātākas savā kustībā taču varam, vai ne?
Vingrinājumi, no kuriem atturēties mēnešreižu laikā
Par dažām lietām jogu teksti teju vienprātīgi saka – mēnešreižu laikā nevajag! Tie galvenokārt iekļauj apgrieztās pozas un vērpes. Apgrieztajās pozās bieži vien galva ir zemāk par iegurni, bet savērpšanās var izdarīt pārlieku spiedienu uz iekšējiem orgāniem, tos bloķējot, kas abos gadījumos bloķē apānas plūsmu (kāpēc svarīgi to nebloķēt, lasi augstāk).
Kundalini jogas klasikajās pozās ieteicams izvairīties no:
- nabas punkta vingrinājumiem (stretch poza, abu kāju cilāšana reizē u.c.)
- uguns elpas
- apgrieztās pozas (plecu stāja jeb svecīte, arkls, Kundalini jogā netaisām, taču vērts ņemt vērā, ka arī roku stāju un galvas stāju neveicam)
- saknes slēdzējpoza (Mulabandha)
- smagumu celšana (tostarp, sevis pacelšana uz rokām)
- jebkurš vingrinājums, kur iegurnis būs augstāk par galvu (trijstūris, noliekšanās uz leju, pilnās vardītes u.c.)
- par šo viedokļi dalās, taču šur tur iesaka izvairīties no intensīvas mantru skandēšanas (atceries, ka skaņa, ja vien nav citu norādījumu, sākas no nabas, kas nozīmē vēdera muskulatūras iesaisti skandēšanā)
Kopumā derīgi izvairīties no grūtākām krijām, tās aizvietojot ar maigāku stiepšanos un mierīgākiem elpošanas vingrinājumiem (sevišķi dziļās elpošanas vingrinājumi) un klusām meditācijām.
Vingrinājumi, asanas un meditācijas, kuras pildīt
Jā, mēnešreižu laikā tu, varbūt, nejūties ērti, varbūt nevari atrast īsto omu, bet visbiežāk, nekas nenoņem diskomfortu un bezspēku tik veiksmīgi, kā mierīga izkustēšanās. Iepriekšējā daļā noskaidrojām, no kādiem vingrinājumiem izvairīties, bet te par to, kam ļauties:
Vispirms, vislabāk ir pavērot pašai sevi un ieklausīties, noskaidrot, kurās pozās jūties labi un izjūti atvieglojumu arī vēlāk.
- Prānajama jeb elpošanas vingrinājumi – mierīgas, dziļas, nepiespiestas elpošanas prakses būs vissaudzējošakās (dziļās jogas elpas vai pārmaiņus elpošana caur vienu, otru nāsi). Ja jūtes īpaši nogurusi, elpošanas vingrinājumus vari izpildīt arī guļus.
- Maiga, saudzīga pastiepšanās (kaķis/govs, sūfija apļi, kobra, kāju stiepšanas asanas, noliekšanās uz priekšu)
- Relaksācija (savasana, nedzīvā poza)
- Meditācija – derēs jebkura meditācija, kas palīdz līdzsvarot prātu un emocijas, vari iekļaut elpošanas daļu, sirsnīgu mantru skandēšanu, vizualizāciju
- Diendusa (iekļauju šo atsevišķi no relaksācijas, lai vēlreiz uzsvērtu tās nozīmi) – Jogi Badžans mācīja, ka sievietes endokrīnās sistēmas veselībai ir būtiski 2 reizes dienā sev ļaut atgulties vismaz 11 minūtes. Mēnešreižu laikā, vari ļauties diendusai pat vairākkārt.
Būtiski, ka, lai ko tu izvēlētos darīt, dari to apzināti, mierīgi, intuitīvi un droši. Kaut kas no šī saraksta tev derēs, kaut kas var nederēt, taču ļauj sev eksperimentēt līdz tiec pie labākā rīcības plāna tieši sev. Starp citu, rīcības plāns katru mēnesi var atšķirties, bet var arī nemainīties – mēs esam tieši tik dažādas, tāpēc nesalīdzini, bet klausi sevi!
Ko darīt nodarbībās tad, kad visi pilda “aizliegtos vingrinājumus”
Pirmkārt, darīt tā, kā Tev šajā brīdī vajag visvairāk. Tā, kā Tu vari sev darīt vislabāko, ar lielāko mīlestību, cieņu un pateicību savam ķermenim.
- Relaksēties sēdus vai uz muguras
- Gari, dziļi elpot
- Pildīt atviegloto vingrinājuma versiju
- Iedomāties, ka vingrinājumu pildi (autogēnais treniņš).